PODPORA ZAPOJENÍ A ZAŠKOLENÍ METODOU TWI
Metoda TWI (Training Within Industry) pochází ze Spojených států 40. let minulého století. Metoda byla vytvořena v rámci poradenství související s válkou 1940-1945. Díky své jednoduchosti ji ke školení zaměstnanců ji začala v rámci poválečné výroby používat i automobilka TOYOTA. Metoda byla následně rozšířena do celého světa.
Metoda TWI dává jednoduchým způsobem odpovědi na základní problémy:
· Jak lidi nabírat
· Jak lidi zaškolovat
· Jak je instruovat při adaptačním procesu
· Jak je stabilizovat při prvních měsících ve společnosti
Metoda se nejčastěji využívá ve výrobním sektoru, ale řada prvků je využívána v dalších oblastech. Metoda TWI se soustředí na zeštíhlování výroby na nižší úrovni provozu, tedy na rozvoj dovedností mistrů a dalších vedoucích pracovníků.
Výuka nových pracovníků metodou TWI trvá 10 hodin (5×2 hodinové cykly) a je složena s následujících bloků:
· Pracovní instrukce (JI – Job Instruction) – přesné předání instrukcí dle předepsaných operací a kroků ve stanoveném čase. Je zde podpořena metoda koučování a jasně stanovené pravidlo „ Pokud se pracovník nenaučil, instruktor neučí“
· Pracovní metody (JM – Job Methods) – jak lépe využít materiálů, strojů lidských zdrojů v běžné praxi. Studen se naučí analyzovat každý krok a snaží se zjistit další možnosti zlepšení. Příkladem může být změna uspořádání pracoviště, zjednodušení práce, změna bezpečnosti, kvality a množství.
· Pracovní vztahy (JR – Job Relations) – budování a zdokonalování pozitivních vztahů na pracovišti. Jsou zde řešeny role vedoucího a týmová spolupráce. Pravidlem modulu je že „S lidmi musí být zacházeno individuálně“.